Винна пляма (капілярна мальформація) - Привітна Клініка

Винна пляма (капілярна мальформація)

Про «Винні плями»

«Винна пляма» (також відома як капілярна мальформація) — це вроджені плями червоного або синього кольору, які з’являються відразу після народження. Являють собою ділянку шкіри із розширеними судинами що не здатні до скорочення та постійно заповнені кров’ю. Вони досить поширені та трапляються приблизно у трьох з 1000 немовлят. Деякі плями невеликі, інші можуть досягати достатньо великих розмірів. Вони можуть бути частиною генетичного синдрому, але частіше є просто «спорадичними», тобто не є генетично успадкованими та не передаються від батьків до дитини.

Винні плями можуть локалізуватись на будь-якій ділянці тіла, але найчастіше з’являються на обличчі та волосистій частині голови, шиї, кінцівках. Плями будуть рости в міру зростання дитини (а не збільшуються самі по собі) і ставати темнішими в дорослому віці. Винні плями можуть причиняти дискомфорт через естетичний вигляд та змушувати дитину комплексувати із приводу своєї зовнішності.

Винні плями не є заразними та зазвичай не супроводжуються іншими відхиленнями у стані здоров’я дитини. Винні плями не зникають і часто потребують лікування, якщо вони розташовані на обличчі, та існує ймовірність що вони можуть викликати проблеми з зором.

Плями відрізняються за розміром, можуть варіювати від малих до великих ділянок тіла. Винні плями ростуть пропорційно росту дитини.

Плями, як правило, не перетинають серединну лінію (уявну вертикальну лінію, проведену по центру тіла). Це означає, що мальформацію можна виявити на лівій або правій стороні тіла, але вони не переходять з одного боку на інший.

Винні плями присутні від народження. Якщо у вашої дитини з’явиться пляма на більш пізньому етапі, це буде новоутворення іншого типу.

Коли звернутися до лікаря

Якщо у вашої дитини є будь-яка родимка або новоутворення, яке з’явилося після народження, покажіть її своєму педіатру. Особливо важливо звернутися до лікаря, якщо ураження розташоване на обличчі, біля основи хребта, якщо відмічається ріст утворення.

Якщо буде необхідність, дитину направлять на додаткові дослідження, особливо якщо ураження на шкірі обличчя та лобній ділянці.

Лікар буде проводити спостереження за винними плямами які розташовані на шкірі обличчя (очна та лобна область). Це тому, що вони можуть бути пов’язані з рідкісним неврологічним розладом під назвою синдром Стерджа-Вебера, який викликає такі проблеми, як судоми, затримки розвитку та проблеми з навчанням. Плями на повіках також можуть призвести до глаукоми (підвищенню тиску всередині ока, яке може вплинути на зір і призвести до сліпоти, якщо його не лікувати).

Лікування капілярних мальформацій

Винні плями часто не потребують лікування. Однак деякі можуть супроводжуватись сухістю шкіри, тому важливо наносити на них зволожувальний крем один або два рази на день.

За необхідності проводять видалення плями лазерною терапією, що наразі є найкращим доступним способом лікування.

Якщо ви вирішили пройти лазерну терапію, її слід починати, коли вашій дитині виповниться шість місяців.

Ключові моменти, про які слід пам’ятати

  • Винні плями мають постійний характер та із віком не зникають.
  • Вони не є заразними та рідко призводять до більш серйозних проблем, не вспадковуються генетично від батьків.
  • Винні плями можуть викликати сухість тому їх потрібно зволожувати емолентами.

Профільний лікар

Профільний лікар
  • Педіатр
  • Сімейний лікар
  • Дитячий дерматовенеролог